FUMİGATİON REPORT

FUMİGATİON REPORT
Uluslararası deniz, kara, hava nakliyesi nakliyesinde kullanılan ahşap ambalaj malzemelerinin örneğin ahşap palet ve sandıklar, ahşap, yün vb. Fümige edildiğinin kanıtı, uluslararası taşımacılığının uluslararası nakliyesine ilişkin olarak fumigation report yani Fumigasyon Sertifikasıdır .
Uluslararası sevkiyat öncesi yapılması mecburi olan fumigasyon işleminden sonra düzenlenerek göndericiye verilir.

Uluslararası nakliyede fümigasyon sertifikaları genellikle karantina ve tedavi amaçlı, söz konusu nesneler, kullanılan sıcaklık aralığı, kullanılan kimyasallar ve konsantrasyon gibi ayrıntıları içerir.
Uluslararası deniz taşımacılığı nakliyesinde bir fümigasyon sertifikası gerekli ancak sunulmamış veya eksik ise, uluslararası nakliyatın varış yerine ulaşması halinde uluslararası deniz taşımacılığının fümigasyonuna ilişkin ek masraflar ortaya çıkacaktır.
Uyumsuzluk, ahşap ambalaj malzemelerinde ve ahşap paletlerde, hedef ülke liman yetkilileri tarafından müşterinin maliyetine göre imha edilecek veya varış limanında daha yüksek maliyetle yapılacaktır bu da hem bekleme maliyetine hemde yüksek fumigasyon ücretine sebep olacaktır.

Not : Uluslararası kargo taşımacılığı için fümigasyon sertifikasının alınması göndericinin sorumluluğundadır.

Deniz,kara veya hava taşımacılığının uluslararası nakliyesine ilişkin bir Fümigasyon Sertifikası, yerel bir fumigasyon firmasından uluslararası nakliyatçı tarafından alınabilir.

Uluslararası deniz taşımacılığı sevkıyatınız için bir fümigasyon sertifikası (fumigation report) nın gerekli olduğunu unutmayınız

Daha önce yurtdışından fumigation certificatenin istenmemiş olması gümrük elemanlarının dikkatsizliği sonucu meydana gelmiştir.

Uluslararası nakliyat için fumigasyon konusunda uzmanlaşmış fümigasyon şirketi ile çalışın.
FUMİGATİON REPORT

“OBA INTERNATIONAL FUMİGATİON SYSTEMS”

Uluslararası nakliye kargonuzun varışta pahalı bir gecikme olmamasını ve ülkeye doğru harekete geçmesini sağlamak için Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya uluslararası nakliye sırasında aşağıdaki önlemleri almanızı öneririz:

(1) Kendi veya kiraladığınız uluslararası nakliye konteynırınızı kullanıyorsanız, maruz kalan ahşap bileşenlerinin, Karantina Otoritelerinin uluslararası nakliyat gereksinimlerine kalıcı olarak muamele edildiğinden ve kabın onlarla birlikte kaydedildiğinden emin olun. Aksi takdirde uluslararası nakliye konteynerleri uluslararası nakliyeden 21 gün önce Fümigasyona tabi tutulmalıdır.

(2) Mümkünse, karantina yönetmeliklerine tabi olmayan uygun alternatif düzenlemeler bulabilirseniz, paletler, ambalajlar, drenaj veya sabitleme malzemeleri için uluslararası sevkiyat ahşaplarınızda kullanmayın, örneğin : Uluslararası nakliye ürünleri, sunta, plastik ürünler, lif levhalar, kartonlar, metal, temiz kuru kullanılmış motor lastikleri, şişme dunnage, ağaç yünü ve metal veya plastik çemberleme.
Yonga levhalar, kontrplak ve yonga levhalar da yeni oldukları ve Kanada, Avrupa, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, İngiltere veya ABD’de üretilmeleri şartıyla uygundur.

Sınırlı uluslararası nakliye kereste ürünleri kabul edilemez, saman, pirinç kabuğu veya benzeri bitki malzemeleri gibi uluslararası nakliye malzemesi de değildir .
(3) Ahşapların uluslararası nakliyat paletleri, ambalajlama, drenaj veya sabitleme malzemeleri için kullanıldığı durumlarda, karantina gereksinimlerini iki yoldan biriyle karşılaması gerekir:

(i) Bakır-krom-arsenik tuzları veya bakır-krom-bor tuzları gibi uluslararası bir nakliyeci koruyucu için onaylanmış bir şekilde işlenmelidir.
(ii) Aşağıdaki uluslararası nakliye yöntemleri için onaylanmış biri tarafından geçici olarak dezenfekte edilmelidir. Bu yöntemlerden biri ile muamele edilen kereste, uluslararası nakliyede kullanılan veya 21 gün içinde sevk edilen bir kaba konulmalıdır.
(a) Metil Bromür fümigasyonu
(b) Sülfüril Florür (Vikane)
(c) Isı veya fırın sterilizasyonu
(d) Buharlama
(e) Sıcak bir sıvıya daldırmak

Avustralya veya Yeni Zelanda’ya uluslararası nakliye ile ilgili daha fazla bilgi, yerel ACA Konteyner Ofisi’nizden edinebileceğiniz aşağıdaki yayınlara danışarak elde edilebilir:

(a) Uluslararası Kargo Konteynırları – Karantina Unsurları ve Prosedürleri. Avustralya Karantina Servisi.

(b) Uluslararası nakliyatta Avustralya Bitki ve Hayvan Karantina İhtiyacının Özeti. Avustralya Karantina Servisi.

(c) Uluslararası nakliye denizyolu konteynerleri ve konteynerli kargo için gereklilikler. Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı. Yeni Zelanda Orman Servisi.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]